Stowarzyszenie WRAZIDLOK i Gmina Świerklaniec pracują nad uruchomieniem w przyszłym roku pierwszego w Polsce stacjonarnego teledysku mappingowego do utworu „W taką ciszę” zespołu UNIVERSE. Premierę widowiska zaplanowano na Walentynki przyszłego roku. Mapping ozdobi fasadę Pałacu Kawalera, który znajduje się w świerklanieckim Parku.

- Współpraca ze Stowarzyszeniem WRAZIDLOK z roku na rok nabiera rumieńców. Po sukcesie mappingu „Miłość Blanki i Guida”, który był sukcesem artystycznym i frekwencyjnym czas na realizację walentynkowego przedsięwzięcia. W niedzielę 12 lutego 2023r. na fasadzie Pałacu Kawalera wyświetlony zostanie teledysk mappingowy wzbogacający romantyczną piosenkę doznaniami wizualnymi. Zapraszam na to wydarzenie wszystkie zakochane pary, bo wszak nasz Park upodobali oni sobie na długie spacery – wyjaśnia Marek Cyl, wójt gminy Świerklaniec.

- Rozpoczęliśmy zbiórkę publiczną na realizację pokazu mappingowego. Zapraszamy wszystkich zakochanych, wielbicieli zespołu UNIVERSE do wpłat. Szukamy także osób, które w dniu uroczystej inauguracji teledysku mappingowego chciałby publicznie oświadczyć się ukochanej osobie – opowiada o realizacji pomysłu Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK – często słyszę, że Ślązacy nie potrafią się chwalić swoimi sukcesami. Universe komponował utwory, które stały się hymnami zakochanych. My chcemy wykorzystać tę moc słowa i muzyki dodając ekspresyjny obraz na fasadzie Pałacu.

Zespół UNIVERSE może poszczycić się długą listą przebojów. Do tych największych zaliczają się: Mr. Lennon, W perły zmienić deszcz, Tyle chciałem Ci dać, Blues na wpół do piątej rano, Głupia żaba. Od 2007 roku nie żyje wokalista zespołu Mirosław Breguła, ale jego legenda trwa…

***

Na fasadzie Pałacu Kawalera w Świerklańcu od 2 lipca 2022r. codziennie 30 min. po zachodzie słońca wyświetlane jest widowisko mappingowe pt.: „Miłość Blanki i Guida”. Projekt wygrał w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim. Pomysł i jego realizacja to efekt współpracy Stowarzyszenia WRAZIDLOK i Gminy Świerklaniec.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia, autorem tekstu, producentem jest dr Łukasz Zimnoch, prezes Stowarzyszenia WRAZIDLOK. W pokazie mappingowym narratorem jest Mirosław Neinert, głosem Blanki czaruje Barbara Lubos, zaś w rolę Guida wcielił się Robert Talarczyk. Wielcy aktorzy kunsztem swoich głosów stworzyli opowieść o niezwykłych zakochanych XIXw. W opowieści pojawiają się wątki: moskiewski, londyński, paryski, świerklaniecki…

Mapping to pokaz typu światło-dźwięk, który w celach ekspozycyjnych wykorzystuje detal architektoniczny obiektu, na którym jest wyświetlany. O czym opowiada widowisko? Guido Henckel von Donnersmarck bajecznie bogaty hrabia ze Świerklańca i Blanka de Paiva, kurtyzana starsza od niego 11 lat spotykają się przypadkiem… tak zaczyna się historia wielkiej miłości. Kim byli?

Guido to bajecznie bogaty arystokrata, wojskowy, dyplomata, budowniczy, innowator, największy bogacz w historii Górnego Śląska. Blanka to kobieta zachwycająca, odurzająca, to eksplozja. Kobieta szpieg, poliglotka, koneserka, pławiąca swoją pożądliwość w niewyobrażalnym luksusie. Para ta buduje olbrzymi Pałac w Świerklańcu zaprojektowany i wyposażony przez Francuzów. Miłość Blanki i Guida kończy się tragiczne: jedwabny szal Pani na Świerklańcu w trakcie galopady zaplątał się w konar drzewa, co skończyło się tragiczne. Blanka udusiła się. Zakochany mąż nie pochował żony, trafiła ona do wanny z formaliną, która stała na pałacowym poddaszu…